(ne)PRIJETNI
V petih vodenih vajah te bom spremljala skozi pet neprijetnih čustev, pred katerimi pogosto bežimo:
nemir, negotovost, jeza, nemoč in žalost.
Ne bova jih poskušali odgnati stran. Namesto tega jih bova ozavestili, občutili, se z njimi povezali, jih opazovali in spremljali, kaj nam lahko prinesejo.
Skupaj bova umirili živčni sistem, si dovolili začutiti jezo in videli, kako se preobrazi, ko si jo dovoliva zares občutiti. Povezali se bova s telesom, pritiskali na energijske točke in se učili prisotnosti. Namen teh vaj je, da si vsak dan, vsaj za nekaj trenutkov, dovolimo biti povsem pristne in prisotne.
(v)DIH
Ko si dovoliš začutiti neprijetne občutke, lahko tvoje telo postane lahkotnejše. Z vsakim globokim vdihom napetost v ramenih popušča, z vsakim izdihom spuščaš težo, ki jo morda nosiš že predolgo.
Si naveličana boja z neprijetnimi občutki? Danes, tukaj in zdaj, si vredna, da odložiš težak nahrbtnik, ki ga nosiš s seboj. Vredna si, da zadihaš s polnimi pljuči.
BODI POZORNA!
Tehnike in vaje so del procesa, ki ti lahko pomagajo pri globlji povezavi s seboj. Pomembno pa je, da se zavedaš, da te vaje niso nadomestilo za strokovno pomoč. Če občutiš, da te občutki preplavljajo do te mere, da jih sama ne moreš obvladati, poišči osebno in strokovno pomoč. Vsi imamo trenutke, ko potrebujemo dodatno oporo, in ta je na voljo. Izberi zase tisto, ki ti najbolj ustreza. Če je stiska akutna in potrebuje takojšnjo pozornost, pokliči na eno od spodaj navedenih telefonskih številk:
Zaupna telefonska linija Samarijan: 116 123 (24/7)
Klic v duševni stiski Univerzitetna Psihiatrična klinika Ljubljana: 01 520-99-00 (vsako noč med 19. in 7. uro zjutraj)
SOS Telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja: 080 11 55
Klic v duševni stiski (TOM telefon): 116 111 (za mlade)